Anasayfa » Ehl-i Beyt » Senin dostların hidayet olduktan sonra dalalete düşmezler.
Senin dostlarında hidayet olduktan sonra dalalete düşmezler. Ama onlar (dostların) neredeler ve sayıları ne kadardır? Onlar sayıca çok az olsalar da, zikri yüce olan Allah katında değerleri çok büyüktür.

Senin dostların hidayet olduktan sonra dalalete düşmezler.

Ebu İshak’tan:

Emirü’l-Mü’minin’in (aleyhi’s-selam) ashabından güvenilir birinden duydum ki, Emirü’l-Mü’minin bir hutbesinde şöyle buyurdu:

“Allah’ım, Ben biliyorum ki, ilmin tamamı kuşatılmaz, kaynağı kurumaz ve arzın, Senin halka olan açık ama kendisine itaat edilmeyen ya da çekindiğinden dolayı saklanan bir Hüccet’inden boş kalmaz. Böylece Hüccet’in batıl olmaz.

Senin dostlarında hidayet olduktan sonra dalalete düşmezler. Ama onlar (dostların) neredeler ve sayıları ne kadardır? Onlar sayıca çok az olsalar da, zikri yüce olan Allah katında değerleri çok büyüktür.

Onlar, dinin kılavuzları olan Hidayet İmamlarına tabi olurlar, onların edepleriyle edeplenir, yollarından yürürler, işte o zaman ilim, imanın hakikati ile birlikte onlara doğru akın eder de ruhları, ilim önderlerinin davetine icabet eder; başkalarına zor gelen hadisleri onlar kolaylıkla kabul ederler; yalancılar ve israfçıların çekinip kabullenmedikleri şeylerle huzur bulurlar, işte; alimlere uyanlar onlardır.

Onlar, yüce Allah’a ve velilerine itaat ederek, dünya ehliyle birlikte oldular; dinlerinde takiyye edip düşmanlarından korundular. Onların ruhları, en yüce makama bağlıdır, alimleri ve onlara uyanlar, batıl devletinde dilsiz ve suskundurlar, Hakk’ın devletini beklerler. Allah yakında kendi sözleriyle hakkı yüceltecek ve batılı yok edecektir.

O korkulu durumda dinlerini sabırla korudukları için ne mutlu onlara! Onların devleti oluştuğunda, onları görmeyi ne kadar da çok isterim! Allah onları, salih babalarını, eşlerini ve nesillerini bizimle birlikte Adn Cennetinde bileştirecektir. “

Prof. Dr. Haydar Baş’ın kaleminden
İmam Hasan el-Askeri ve İmam Muhammed Mehdi s.254

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*