Anasayfa » Başyazı » Ortadoğu’nun değişmeyen manzarası

Ortadoğu’nun değişmeyen manzarası

İsrailli 62 üniversite öğrencisi, Başbakan Ariel Şaron’a yazdıkları mektupta askerlik yaparak, İsaril’in Filistin topraklarında uyguladığı ırkçı politikaya destek olmayacaklarını açıkladılar. Filistin halkına karşı uygulanan politikayı “terörist faaliyet” olarak niteleyen gençler, bu faaliyetlere katılmak niyetinde olmadıklarını belirttiler.

Kendi halkı tarafından “terörist” olarak ilan edilen İsrail ise, kendini uluslararası platformda haklı çıkarma ustalığına sahip. G. Afrika’nın Durban kentinde yaptıkları Irkçılık Konferansı’nda, siyonizmin ırkçılıkla bir tutulduğunu iddia eden İsrail ve ABD konferanstan çekildi. Bunun üzerine konferans bildirgesinin tekrar düzenlendiği bildirildi.

“Yavuz hırsız ev sahibini bastırır” misali İsrail Ortadoğu’da sürdürdüğü saldırgan politikayı örtbas etme, haklı çıkarma çabasındadır. Yukarıda misalini verdiğimiz gibi kendi gençleri tarafından “terörist” olarak nitelenen İsrail, yıllardır devam eden baskı ve zulüm yüzünden öfke ile dolu olan Filistin halkını dünya kamuoyunda “terörist” olarak lanse etmeye çalışmaktadır. Öte yandan G. Afrika’daki “Irkçılık Konferansı”nı terkeden İsrail’i, ABD’nin takip etmesi de şaşırtıcı bir gelişme değildir.

Her zaman ve her zeminde İsrail’i kayıtsız şartsız destekleyen ABD, yine kendinden beklenileni yapmıştır.

Karşılıklı suçlamaların devam ettiği, hergün bir füze saldırısının yaşandığı ve insanların öldürüldüğü Filistin’den bir gazete haberiyle sözlerimize son veriyoruz:

“İsrail, Batı Şeria’nın Tulkarim kentinde helikopterlerle füze saldırısı düzenledi. Tulkarim’de atılan füzelerle 2 Filistinli öldürüldü”

(Yeni Mesaj, 7.9.2001)

Prof. Dr. Haydar Baş
Yeni Mesaj Gazetesi, 9 Eylül 2001

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Savaş kimin işine yarar?

ABD Başkanı Bush Afganistan’a gerçekleştirilecek harekâta az bir zaman kala, Washington’da yaptığı konuşmada “Terörizme karşı bu Haçlı Seferi, bu savaş zaman alacaktır. Amerikalılar sabırlı olmalıdır” ifadelerini kullandı. Öte yandan Afganistan’daki ...

Gerçek suçlu bulunmalı

ABD’ye yapılan terörist saldırı sonrası, misilleme için düğmeye basılmak üzere ilk hedef büyük bir ihtimalle saldırıların sorumlusu olarak gösterilen Bin Laden’i sakladığı iddia edilen Afganistan olacak. Bölgeden gelen haberlere göre ...

Dünya piyasaları ve Türkiye borsasında son durum

ABD’ye yapılan terörist saldırıyla beraber Avrupa borsaları şok düşüşler yaşarken, döviz büyük ölçüde değer kaybetti. Dolar, uluslararası piyasalarda Euro karşısında son altı ayın en düşük değer olan 92.48 sente indi. ...