Anasayfa » Başyazı » İslam’la terör asla bağdaşmaz

İslam’la terör asla bağdaşmaz

Son zamanlarda İslamî terör, İslamcı terörist gibi bir takım ifadeler sık sık kullanılmakta ve adeta İslam’la terör bağdaştırılmaya çalışılmaktadır.

Şüphesiz İslam’da terörün yeri yoktur ve olması da mümkün değildir. Peygamberimiz (sav) Veda Hutbesi’nde “… Her birinizin kanı ve malı ötekine haramdır. Kıyamet gününde Allah’ın huzuruna çıkacaksınız. O da size yaptıklarınızı bir bir soracak, ona göre mükafat ve ceza verecektir” buyurmuştur.

Yine Veda Hutbesi’nde “Eskiden (Cahiliyet devrinden) kalma bütün kan davaları tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası da Abdülmuttalip oğlu Rebia’nın kan davasıdır” beyanları yer almaktadır.

Maide Suresi’nin 32. ayetinde Allah (cc), “Kim bir can karşılığı veya yeryüzünde bir fesat çıkarmasından dolayı olmaksızın bir canı öldürürse sanki bütün insanlığı katletmiş gibi olur. Kim de bir nefsi ihya ederse sanki bütün insanlığı ihya etmiş gibi olur” buyurmaktadır. Bu konuyla ilgili ayetleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

“Kim bir mümini kasten öldürürse, cezası, içinde temelli kalacağı cehennemdir. Allah, ona gazap etmiş, lanetlemiş ve büyük azap hazırlamıştır” (Nisa: 93).

“Mümin erkek ve kadınlara işlemedikleri ve yapmadıkları bir suçtan dolayı eziyet edip, işkence eyleyenler, hem bir bühtan suçu işlemiş ve hem de çok açık bir günah yükünü yüklenmiş olurlar” (Ahzab: 58).

İnsan hayatına bu derece kıymet veren bir dinin, insan öldürmeye müsaade ettiğini iddia etmek ancak İslam’a olan husumetten kaynaklanan bir iftira olabilir.

Günümüzde şöyle bir incelik de söz konusudur ki, dünyanın bazı bölgelerinde (Çeçenistan ve Filistin gibi) can, mal, namus emniyeti için mücadele eden Müslümanlar terörist olarak adlandırılmaktadır. Ancak gerçek şudur ki bu insanlara devlet eliyle terör uygulanmakta ve en tabii insanlık hakları tecavüze uğramaktadır. Bu uygulama bir devlet terörüdür. İslam “haksız yere cana kıymak” demek olan teröre asla hak tanımaz.

Bütün bu hakikatler ortadayken “İslamî terör” gibi mesnetsiz iddiaları tartışmanın manası yoktur. İslamiyet, hangi dine ve inanca mensup olursa olsun insanların can, mal ve namus emniyetini teminat altına almıştır.

Prof. Dr. Haydar Baş
Yeni Mesaj Gazetesi, 23 Eylül 2001

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Zulümle payidar olunmaz

Wall Street Journal’in açıkladığına göre, Amerikan firması General Elektrik’le, Bin Ladin grubunun Cidde Elektrik Dağıtım şirketinde ortaklığı bulunuyor. Aynı zamanda Bin Ladin ailesi Suudi Holland Bank’ın ana ortağı. Öte yandan ...

ABD’nin ürettiği tezlerin amacı

Bir ülkedeki sanayinin gelişmesi, sağlık, eğitim vs. alanlarda imkanların arttırılması, toplumdaki refah seviyesinin yüksekliği olarak bilinen “modernleşme” kelimesi; global düzende “batılılaşma” olarak değiştirilmiştir. Dünyayı kendi ölçülerinde tek tip haline getirmeyi ...

İsrail’in Ortadoğu hesapları

Filistin Devlet Başkanı Arafat ile İsrail Dışişleri Bakanı Peres, şiddet olaylarını sona erdirmek için Gazze’de bir araya geldiler. Geçtiğimiz hafta yapılması planlanan görüşme İsrail Başbakanı Şaron’un karşı çıkması sebebiyle tehlikeye ...