Anasayfa » Başyazı » Dünya piyasaları ve Türkiye borsasında son durum

Dünya piyasaları ve Türkiye borsasında son durum

ABD’ye yapılan terörist saldırıyla beraber Avrupa borsaları şok düşüşler yaşarken, döviz büyük ölçüde değer kaybetti. Dolar, uluslararası piyasalarda Euro karşısında son altı ayın en düşük değer olan 92.48 sente indi.

Türkiye’de ise bu durumun tam tersi yaşanıyor. Serbest piyasada 1.492.000 liradan satılmaya devam ediyor. Türk Lira’sını koruma seferberliğinin devreye konmuş olmasına ve ABD’de yaşanan son saldırıya rağmen, Türkiye’de doların değer kaybetmediğini görüyoruz. Türk Lirasına talebi arttırmak için alınan bütün tedbirlere rağmen yine dolara olan rağbet devam etmektedir.

Öte yandan saldırıyla beraber, Avrupa’nın dev şirketlerinden British Airways, Nokia, Daimler Chrysler’ın hisselerinde büyük düşüşler yaşandı. İngiltere, Fransa ve Almanya’daki borsalarda kayıplar % 12’yi aştı. Şu anda dünyanın gözü Wall Street’e yönelmiş durumda.

ABD’nin, uğradığı saldırının ardından, misilleme hazırlıkları içinde olduğu bir dönemde özellikle Avrupa borsaları ve dünya piyasalarında genel görüntü bu şekildedir.

IMKB’da bu durumdan nasibini aldı. Haftalık kayıp 17.55 oldu. Borsalardaki hareketliliği önümüzdeki günlerde yaşanacak sıcak gelişmeler belirleyecek.

Prof. Dr. Haydar Baş
Yeni Mesaj Gazetesi, 17 Eylül 2001

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İsrail’in Ortadoğu hesapları

Filistin Devlet Başkanı Arafat ile İsrail Dışişleri Bakanı Peres, şiddet olaylarını sona erdirmek için Gazze’de bir araya geldiler. Geçtiğimiz hafta yapılması planlanan görüşme İsrail Başbakanı Şaron’un karşı çıkması sebebiyle tehlikeye ...

Papa’nın Erivan ziyaretinin arka planı

Asya gezisi çerçevesinde Ermenistan’ı ziyaret eden Papa II. Ioannes Paulus, Erivan yakınlarındaki sözde soykırım anıtına çelenk koydu ve geçen yüzyılın başında sözde katledilen (!) yüzbinlerce “Ermeni” için dua etti. Hıristiyanlık ...

Ebedi Adalet Operasyonu ve Çeçenistan’ın durumu

Afganistan’a yapılacak ABD operasyonuna az bir zaman kala, Rusya Devlet Başkanı Putin, Çeçenistan meselesini gündeme getirerek “Çeçenistan’daki olayların uluslararası terörizmin dışında kalması düşünülemez” dedi ve “terörist” olarak kabul ettiği Çeçen ...