Anasayfa » Başyazı » Bağımsızlık mitingi

Bağımsızlık mitingi

Her zaman ifade etmeye çalıştığımız gibi, 1919’da bu milleti Sevr tuzağıyla bölüp parçalamaya muktedir olamayan güçler, bugün farklı isim ve metotlarla emellerini gerçekleştirme gayretindedirler. Dün bu hesapları Kuvayı Milliye ruhuyla bozan bu millet, bugün de aynı ruhla ve aynı heyecanla biraraya gelmesini bilmektedir.

İşte 20 Mayıs günü Kuvayı Milliye ruhunun yeniden ateşlendiği ve yediden yetmişe milletimizi sardığı gün oldu. Üçyüzbini aşkın insan kadın-erkek, yaşlı-genç, büyük-küçük bu coşkuya, bu heyecana iştirak etti. Ve dünyaya bir kez daha “Bu Vatan Bizimdir Bizim Kalacak” mesajı verildi. Kimi ülkelerde Türk bayrağının yakılmaya cüret edildiği bir dönemde Çağlayan’da binlerce bayrak gurur ve şerefle dalgalandı. Ne gariptir ki, bir kısım medya yakılan bayrağımızın görüntülerini insanlarımıza dakikalarca seyrettirirken Çağlayan’da dalgalanan bayrakları göstermekten ısrarla kaçınmışlardır. Bu durum hangi mantıkla izah edilebilir.

20 Mayıs günü yaşanan o milli ruh, o coşku ve heyecan şüphesiz görülmeye değerdi. Ancak her şeyin ötesinde en önemli husus bu milletin hiç bir ayrım gözetmeden biraraya gelmesi, tek bilek ve tek yürek olmasıydı.

Karakteri bağımsızlık olan ve tarihinin hiç bir döneminde esareti tatmamış bu millet 20 Mayıs’ta Abide-i Hürriyet Meydanında hürriyet aşkını bir kez daha abideleştirdi.

Miting meydanını dolduran ve televizyonları başında bu coşkuya iştirak eden milletimize teşekkür ediyor ve hayırlar diliyorum.

Prof. Dr. Haydar Baş
Yeni Mesaj Gazetesi, 24 Mayıs 2001

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Zulümle payidar olunmaz

Wall Street Journal’in açıkladığına göre, Amerikan firması General Elektrik’le, Bin Ladin grubunun Cidde Elektrik Dağıtım şirketinde ortaklığı bulunuyor. Aynı zamanda Bin Ladin ailesi Suudi Holland Bank’ın ana ortağı. Öte yandan ...

ABD’nin ürettiği tezlerin amacı

Bir ülkedeki sanayinin gelişmesi, sağlık, eğitim vs. alanlarda imkanların arttırılması, toplumdaki refah seviyesinin yüksekliği olarak bilinen “modernleşme” kelimesi; global düzende “batılılaşma” olarak değiştirilmiştir. Dünyayı kendi ölçülerinde tek tip haline getirmeyi ...

İsrail’in Ortadoğu hesapları

Filistin Devlet Başkanı Arafat ile İsrail Dışişleri Bakanı Peres, şiddet olaylarını sona erdirmek için Gazze’de bir araya geldiler. Geçtiğimiz hafta yapılması planlanan görüşme İsrail Başbakanı Şaron’un karşı çıkması sebebiyle tehlikeye ...