Anasayfa » Ehl-i Beyt » Varlık ve İnsan

Varlık ve İnsan

Allah bu sonsuz kainatı ve onda mevcut olanları insan için yaratmıştır. İnsan yaratılmamış olsaydı bu alemin hiçbir anlamı olmayacaktı. Dolayısıyla kainatın değeri, kıymeti onu şereflendiren insandan gelmektedir. Alemde mevcut olan değerler,kıymetler, rütbeler ve mevkiler de sadece insan içindir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak “Yerde ve gökte, canlı ve cansız ne varsa hepsini Allah, sizin emrinize vermiştir” buyurmaktadır.

Nasıl alem, insan için yaratılmışsa ve evren, insana hizmet ettiği ölçüde mükemmelse, insan da kulluk için yaratılmış ve varlıklar içinden “Allah’ın halifesi” sıfatına mazhar kılınarak seçilmiştir. Dolayısıyla o da Rabbini bildiği ve O’na kul olduğu nispette mükemmeldir. Bu sebeple insanın insan olması, fıtratındaki imana erişip oluşunu idrak etmesi ve Allah’a kul olmasıyla mümkün olur. İnsan olmanın şartı Allah’a kul olmaktır. Allah’a kul olmayan, şekli itibariyle insan görüntüsü taşısa da kendi fıtri varlığının aşağılarına düşmektedir.

İman ve İnsan, syf.8
Prof. Dr. Haydar Baş

Allah bu sonsuz kainatı ve onda mevcut olanları insan için yaratmıştır. İnsan yaratılmamış olsaydı bu alemin hiçbir anlamı olmayacaktı. Dolayısıyla kainatın değeri, kıymeti onu şereflendiren insandan gelmektedir. Alemde mevcut olan değerler,kıymetler, rütbeler ve mevkiler de sadece insan içindir. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de Cenab-ı Hak "Yerde ve gökte, canlı ve cansız ne varsa hepsini Allah, sizin emrinize vermiştir" buyurmaktadır. Nasıl alem, insan için yaratılmışsa ve evren, insana hizmet ettiği ölçüde mükemmelse, insan da kulluk için yaratılmış ve varlıklar içinden "Allah'ın halifesi" sıfatına mazhar kılınarak seçilmiştir. Dolayısıyla o da Rabbini bildiği ve O'na kul olduğu nispette mükemmeldir. Bu sebeple insanın insan olması, fıtratındaki…

Genel Bakış

0%

Hakkında ismtu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*