Anasayfa » Ekonomi » Fitch Ratings’den dolar için risk uyarısı!

Fitch Ratings’den dolar için risk uyarısı!

Bu yazımızda ekonomi dünyasında küçük bir gezintiye çıkacağız. Başlamadan önce kahramanımız doları tanımak için, yakın dünya tarihinde dolarının serüvenine bir göz atmakta fayda var.

II. Dünya savaşından sonra Bretton Woods’ta toplanan ülkeler, kendi ekonomilerinde ve siyasal bütünlüklerinde Japonya’ya atılan atom bombasından daha büyük tahribatlar yaratacak bir dizi kararı kabul ettiler.

Bunların başında ABD dolarının dünya parası olmasını sağlayan altın standart sistemidir. Bir ons altını ABD dolarına endeksleyen, yani bir gram altının kabaca 1 ABD doları olarak belirlendiği sistem hayata geçirildi. ABD’nin dünya hegomanyasının en önemli ayağını oluşturan ABD dolarının dünya parası olmasının önü de böylelikle açılmış oldu.

Eski sömürgeci anlayışın günümüzde geliştirilmiş ve hacimsel olarak bütün dünyayı kuşatacak şekilde büyütülmüş biçimi olan dünya üretiminin dolar ile takas edilmesi sistemi, esasında dünyadaki gelir dağılımında ki dengesizliğin de önemli sebeplerindendir.

Milli Ekonomi Modeli Sosyal Devlet Milli Devlet
Prof. Dr. Haydar Baş
ABD dolarının serüveni, syf.468

Anlaşıldığı üzere dolar batının elindeki en güçlü sömürge aracıdır. ABD dolarını tanıdığımıza göre, bu makalenin yazılmasının asıl sebebi olan Fitch Ratings’i de tanıyalım.

Küresel fonların yatırım yapmak için dikkate aldığı önemli kredi derecelendirme kuruluşlarından biridir. 1913 tarihinde John Knowles Fitch tarafından Fitch Publishing Company ismi ile kurulmuştur. 1975 yılında Birleşik Devletler Güvenlik ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından tasarlanmış üç ulusal tanınırlıkta istatistiksel derecelendirme örgütlerinden (NRSRO) en küçüğü olarak bilinir. Fitch diğer iki şirketin kararlarında sıklıkla “eşitliği bozan” konumunda yer alır.

9 Haziran 2019 tarihinde CNBC’de Fitch Ratings’in analistlerinden James MacCormack tarafından kaleme alınan, dünyada değişen dengeler ve ABD dolarının rezerv para olma özelliğini kaybetmesi ile alakalı “Dolar, özel küresel duruşunu kaybedebilir, riskler artıyor.” başlıklı bir makale yayınladı. ABD de kendilerine verilmiş kredi notu (!) gibi etki oluşturan makalede aşağıdaki tespitler yapılıyor.

“Doların küresel rolünü olumsuz etkileyen en önemli politikalar finansal yaptırımlar ve ticaret savaşları…”

“Her şey aynı kalsa bile korumacı gümrük politikaları ticaretin Amerika’dan uzaklaşmasına neden oluyor. Böylece ticaret yapacak başka ülkeler kendi para birimlerini dolar yerine kullanma fırsatı elde ediyor.”

“Bu politikalar İran ve Rusya gibi bazı ülkeleri açıkça dolardan uzaklaştırırken; Çin ve Avrupa Birliği gibi daha büyük oyuncular ise kendi para birimlerini rezerv para yapma ve doğrudan daha fazla uluslararası işlemde kullandırma yönünde sürekli ciddi adımlar atıyorlar.”

“Çin kendi para birimi yuan-renminbi’yi 2016’da IMF’in para birimi sepeti SDR’ye dahil etti. Pekin yönetimi 2018’de ise, Şanghay’da devreye soktuğu yuan cinsi petrol futures kontratları ile yuanı emtia ticaretinde bir uluslararası para haline getirmenin yolunu açtı.”

“Bu trendler devam ederse dolar başka para birimlerine karşı ve tüm para birimleri altına karşı zaman içinde alan kaybedecek.”

“Söz konusu politikalar uzun süre uygulanması halinde doların küresel para olma konumu zarar görecek ve Amerikan çıkarları zedelenecek.”

Görüldüğü üzere makalede verilen genel mesaj, ABD dolarının rezerv para olma özelliğini kaybettiği şeklindedir. Buna sebep olarak yazarın bahsettiği “Ticaret Savaşları” ABD-Çin arasında cereyan ediyor gibi görünse de, aslında bu savaş 2008 de Rusya’nın “Milli Paralarla Ticaret” projesini hayata geçirmesi ile başladı. Bu proje Milli Ekonomi Modeli’nin temel dinamiklerinden birisidir. Modern sömürgeciliğin önüne Prof. Dr. Haydar Baş tarafından çekilmiş en büyük settir. Buna göre;

Devletler için dış ticarette asıl hedef, kendi mal ve hizmetlerine olan talepten yola çıkarak paralarının geçerli olduğu alanı büyütmek ve paralarını dış topraklarda konvertible yapmaktır. Bu gerekçe ile ülkeler, dış ticaret yaptıklarında kendi paralarını talep ederler.

Gelişmekte ve az gelişmiş ülkeler, ihracat yaparken kendi paraları yerine hard currency kabul ettikleri için ihracat yapmaya çalışırken sömürülmektedirler.

Milli Ekonomi Modeli Sosyal Devlet Milli Devlet
Prof. Dr. Haydar Baş
Milli Devlet’te dış ticaret anlayışı ve kur politikası, syf.682

Milli Ekonomi Modeli’nin bu tespitinden anlaşılıyor ki; daha dün sayılabilecek yakın dünya tarihinde, silah ve teknoloji gücüne dayalı sömürgecilik ile insanlar köle olarak alınıp satılırken, Yeni Dünya Düzeni adı altında artık milletler top yekün köleleştiriliyor.

ABD, kapitalizmin dolardan inşa ettiği kağıttan bir krallık. Prof. Dr. Haydar Baş Milli Ekonomi Modeli ile doları köşesinden tutuşturdu. Rusya ve Çin ise her geçen gün artan bir şiddette yangını körüklüyorlar. İşte bu yüzden sömürgeci doların bu çöküşten kurtuluşu mümkün değil. Yangın bacayı sarmış olacak ki, içerden de imdat sesleri geliyor.

MacCormack’ın makalesine dönecek olursak, tespitler aslında ABD güdümlü kredilendirme şirketinin, ABD adına itirafıdır. ABD doları dünyanın kabul ettiği rezerv para olma hakkını kaybetmiştir. Bu kaybedişin bir kurtuluşu da yoktur. Sömürgeci dolardan “milli para” olan dolara dönerlerse belki! Ancak hem paylaşımcı olacaklar, hem de Rusya ve Çin gibi gelip Haydar Baş’tan ekonominin aslını öğrenecekler. Bunun da olması mümkün görünmüyor. ABD, Milli Ekonomi Modeli ve sahibi Prof. Dr. Haydar Baş’ı görmezden geliyor. Üstelik Türkiye’de kendine bağımlı siyasilerin bile Haydar Hoca tarafına yan gözle bakmasına müsade etmiyor.

Bundan 6 yıl önce, 27 Şubat 2013 tarihinde Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Rusya Parlamentosu Duma’dan gelen davet üzerine Moskova’ya gitmişti. İlk kez bir Türk siyasinin ekonomi brifingi verdiği Duma’daki konuşmayı çok sayıda siyasetçi, akademisyen, iktisat ve siyaset bilimi öğrencisi takip etmişti.

Yaklaşık 5 saat süren özel oturumda Rus siyasetçi ve ekonomistler de söz aldı. Toplantıya katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanı Prof. Dr. Andrei Korotkoi şunları söylemişti: “Milli Ekonomi Modeli, Rusya’nın iktisadi bağımsızlığını sağlıyor ve sürekli büyüme ile insana adaletli yaklaşmayı getiriyor. Bu modelin temelinde adalet yatmaktadır ki, bu da Ruslar için uygundur. Bu model sadece milli değil, uluslararası tüm seviyelerde uygulanabilir. Milli Ekonomi Modeli Rusya’nın istediği kalkınmayı sağlamaktadır. Eski ekonomi modelleri ömrünü tamamlamıştır ve yeni bir ekonomi modeline ihtiyaç vardır; o da Milli Ekonomi Modeli’dir. Rusya olarak Milli Ekonomi Modeli ile başarıya ulaşacağız.”

Prof. Dr. Korotkoi ayrıca Putin’in şu mesajını iletti: “Putin, bir devletin kalkınması için sosyal adaleti sağlayacak, adil paylaşımı verecek, sosyal hakları sunacak, harcama yapan kesime tüketim imkanı tanıyacak, halka huzur getirecek sistem arayışında… Sayın Putin, Milli Ekonomi Modeli bunların hepsini sağladığı için ‘Biz de Milli Ekonomi Modeli’ni uygulayacağız’ diyor.”

Darısı bizim başımıza, sağlıcakla kalın .

Bu yazımızda ekonomi dünyasında küçük bir gezintiye çıkacağız. Başlamadan önce kahramanımız doları tanımak için, yakın dünya tarihinde dolarının serüvenine bir göz atmakta fayda var. II. Dünya savaşından sonra Bretton Woods'ta toplanan ülkeler, kendi ekonomilerinde ve siyasal bütünlüklerinde Japonya'ya atılan atom bombasından daha büyük tahribatlar yaratacak bir dizi kararı kabul ettiler. Bunların başında ABD dolarının dünya parası olmasını sağlayan altın standart sistemidir. Bir ons altını ABD dolarına endeksleyen, yani bir gram altının kabaca 1 ABD doları olarak belirlendiği sistem hayata geçirildi. ABD'nin dünya hegomanyasının en önemli ayağını oluşturan ABD dolarının dünya parası olmasının önü de böylelikle açılmış oldu. ...Eski sömürgeci anlayışın…

Genel Bakış

0%

Hakkında ismtu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Şahitlerin Dilinden Atatürk’ün Ehl-i Beyt’e Dayanan Soyu – Meriç Tumluer

Mustafa Kemal Atatürk’ün Jandarma İstihbarat Subayı, 14 Kasım 1923 tarihinden itibaren Türk Polis Teşkilatı kurucu ...